Jo Nesbø - wywiad - Upiory - wywiad norweski - sprawozdanie


Good morning! 
Dzień dobry! 
God Morgen ! 
Guten Morgen!

___________________________________________________________________________________________________________

MAMY MAŁĄ NIESPODZIANKĘ

         Wiemy, ze wielu z was jest ogromnymi fanami Jo Nesbø oraz jego twórczości. Wiemy również, ze zapewne tak jak my przeczytaliście wszystkie możliwe wywiady dostępne po Polsku, i obejrzeliście wszystkie możliwe filmy o nim na "Youtube.com" A jeśli powiemy wam, że jedna z nas uczy się norweskiego i jest wstanie poszerzyć wywiady z Jo o kolejny język?  Z chęcią opowiemy wam o niektórych wypowiedziach Jo Nesbø, które są dostępne tylko po norwesku. 
           
___________________________________________________________________________________________________________

ORYGINAŁ TUTAJ: KLIK

Data publikacji wywiadu: 10 czerwca 2011r.

Autor: Stine Frimann

Rozmowa dotyczyła książki pewnie dobrze wam znanej, mianowicie - Upiory. Wtedy świeżo po premierze była głównym tematem wśród Norwegów, gdyż wielu czekało na ten dzień.  
Upiory jest to dziewiąta już część z cyklu o Harry'm Hole i również w tej części głównym bohaterem jest sam Harry Hole. Głównym motywem, jak mówi sam Jo Nesbø jest trudna więź między ojcem a synem czyli między Harry'm a Oleg'em.

"Mørke og mord fra Jo Nesbø" czyli nic innego jak "Mrok i morderstwa Jo Nesbø" 

Jo Nesbø pisze nieustannie o śmierci, ciemności, mroku i krwi. Porusza także ciężką i zagmatwaną więź między dwojgiem ludzi: Ojcem i synem. Jak w poprzednich akcja powieści toczy się w Oslo. Co ciekawe Jo mówi, że Oslo nie jest w rzeczywistości tak mroczne i okropne jak je przedstawia w swoich książkach. Twierdzi, że przedstawia znacznie mroczniejszy obraz Stolicy Norwegii. 

Wspomniana już wyżej więź Harry'ego z Oleg'em jest głównym motywem dziewiątej części. Warto wspomnieć, że Oleg nie jest biologicznym synem Harry'ego, ale mimo to nazywa go swoim tatą. Niestety więź zaczyna się psuć, zanika zaufanie, a pojawia się strach i pustka. Jo twierdzi, że była to jedna z najtrudniejszych rzeczy o jakich pisał. Sam jest ojcem więc bardzo boleśnie odczuwał więź Harry'ego z Oleg'em. 

Sama postać Harry'ego Hole jest, jak sam twierdzi, dla Jo nesbø ogromnym wyzwaniem. "Po każdej książce potrzebuję trochę pauzy." Co więcej Jo mówi, że po każdej części potrzebuje dużo czasu zanim zacznie się zastanawiać czy napisać kolejną. Nie wie też kiedy będzie jego koniec. Harry potrafi nieźle zmęczyć, nawet jeśli jest to fikcyjna postać. Z tego tytułu Jo Nesbø potrzebuje trochę światła w tej całej ciemności jaka panuje w jego książkach. Dlatego w książce pojawiają się różne postaci które są mniej mroczne. "Bez nich nie wytrzymałbym z Harrym" wspomina Jo.  

Jo pisze dużo o ciemności i mroku, ale uważa również, że nawet w kryminałach ptrzeba równowagi. "Nie chcę przecież zrazić czytelników" mówi Jo.


Stine Frimann spytał również Jo Nesbø o temat narkotyków, który tak często pojawia się w jego powieściach. 
Jo zaznaczył, że po wojnach czy klęskach żywiołowych pojawia ją się w ludziach odwaga i dobro, po narkotykach samo zło. One są bardzo mroczne i niestety rządzą światem. 

Na koniec Jo mówi o tym, że nie ma pojęcia skąd biorą mu się pomysły na fabułę każdej kolejnej części. Może historia jego kolegi, który zaczął brać narkotyki była tym bodźcem? A może ten lniany garnitur, który zobaczył w oknie wystawowymw  Hong Kong'u? "Stałem tak przed sklepem i myślałem, że ten garnitur powinien być blisko czyjegoś serca, blisko czyjegoś tętna, blisko czyjejś śmierci." Jo Nesbø jest znany nie tylko w Norwegii, ale na całym świecie.  Na przykład w USA jego książki są od dawna najbardziej sprzedającymi się i zajmują czołowe miejsca na listach tych najbardziej popularnych. Pozdrawiamy! 

D&S